Opis
ŚWIADCZENIA DLA STUDENTÓW ROK AKADEMICKI 2020/2021
– stypendium socjalne (dochód uprawniający – 1000,00 zł),
– stypendium socjalne w zwiększonej wysokości: dla osób mieszkających w obiekcie innym niż dom studencki i którym dojazd z miejsca stałego zameldowania do PUZ uniemożliwiałby lub znacznie utrudniał studiowanie,
– stypendium rektora (potwierdzenie przez dziekanat średniej we wniosku za ostatni rok studiów plus dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe, artystyczne, sportowe)
– stypendium dla osób niepełnosprawnych (aktualne orzeczenie).
DOKUMENTY WYMAGANE
W przypadku uzyskiwania dochodów za granicą również stosowne zaświadczenie,
– przy działalności na zasadach ogólnych – zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach i zaświadczenie z ZUS o wysokości składek zdrowotnych zapłaconych w 2019 r.,
– przy działalności na zasadach ryczałtu lub karty podatkowej – zaświadczenie z Urzędu Skarbowego z informacją o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku, wysokości opłaconego podatku,
Z uwagi na ryzyko związane z pandemią COVID-19 prosimy, aby wszyscy zainteresowani świadczeniami przestrzegali obowiązujących przepisów i wytycznych odnośnie zagrożenia epidemicznego.
Tel. kontaktowy: 15 8229015 wew. 245
Osoby niepełnosprawne
STYPENDIUM DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Studenci, którzy ubiegają się o świadczenia mają obowiązek zapoznać się z aktualnym Regulaminem świadczeń dla studentów.
INFORMACJE OGÓLNE
Zgodnie z interpretacją Ministerstwa, rozumie się przez to możliwość ubiegania się o świadczenia w tym okresie a nie jego otrzymywania. Okres kolejnych 6 lat liczy się z uwzględnieniem okresu, w którym student przebywał na urlopie, uzyskał zgodę na przedłużenie okresu studiowania. W przypadku przerwania studiów i ponownego ich podjęcia, liczenie wskazanego okresu jest kontynuowane, a nie rozpoczyna się od nowa.
UWAGA !!!
Pamiętaj, że jeśli ubiegasz się o kilka rodzajów świadczeń, na różnych kierunkach studiów(w przypadku studiowania na 2 lub więcej kierunkach w tym również w innych uczelniach) możesz otrzymywać te stypendia tylko na jednym wybranym przez siebie kierunku (tzn. nie możesz pobierać stypendium Rektora na jednym a stypendium socjalne na drugim kierunku).
OKRES I ZASADY PRZYZNAWANIA STYPENDIUM
W przypadku uzyskania kolejnego orzeczenia o którym mowa w pkt. 1, student zobowiązany jest do ponownego złożenia wniosku o stypendium dla osób niepełnosprawnych.
WYSOKOŚĆ STYPENDIUM
Wysokość stypendium dla osób niepełnosprawnych na dany rok akademicki ustala Rektor w porozumieniu z Samorządem Studenckim.
Wniosek należy złożyć w wersji papierowej wraz z wymaganą dokumentacją.
Socjalne
STYPENDIUM SOCJALNE Studenci, którzy ubiegają się o świadczenia mają obowiązek zapoznać się z aktualnym Regulaminem świadczeń dla studentów. INFORMACJE OGÓLNE – KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O STYPENDIUM
UWAGA!!! W przypadku studenta, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w ustawie o pomocy społecznej (od 1 października 2018 r. – 528,00 zł), a ubiega się o stypendium socjalne – wprowadzono obowiązek przedłożenia zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej rodziny studenta obejmującego okres od roku bazowego (tj. roku poprzedzającego rok akademicki, w którym student ubiega się o świadczenie) do dnia wydania zaświadczenia. Zaświadczenie to musi być aktualne, aby mogło przyczyniać się do wyjaśnienia sprawy, a co za tym idzie, stanowić dowód w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Jeżeli wnioskodawca nie dołączy takiego zaświadczenia, komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna ma obowiązek co do zasady odmówić przyznania stypendium socjalnego takiemu studentowi. W przypadku przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa wyżej, z którego nie wynika faktyczna sytuacja dochodowa i majątkowa rodziny studenta, a jego treść ogranicza się jedynie do stwierdzenia faktu korzystania/nie korzystania z form pomocy społecznej, o których mowa w odrębnych przepisach, uznaje się jako niedołączenie do wniosku zaświadczenia, o którym mowa w art. 88 ust. 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i komisja odmawia przyznania świadczenia. Wyjątkowo albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna może przyznać studentowi stypendium socjalne w przypadku, gdy przyczyny niedołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i jego rodziny były uzasadnione oraz student w sposób przekonujący udokumentował źródła utrzymania rodziny. Uznanie przez organ, że student nie udokumentował źródeł utrzymania rodziny w sposób wiarygodny i zupełny, implikuje odmowę przyznania stypendium.
UWAGA!!! Pamiętaj, że jeśli ubiegasz się o kilka rodzajów świadczeń, na różnych kierunkach studiów (w przypadku studiowania na 2 lub więcej kierunkach w tym również w innych uczelniach) możesz otrzymywać te stypendia tylko na jednym wybranym przez siebie kierunku (tzn. nie możesz pobierać stypendium rektora na jednym a stypendium socjalne na drugim kierunku). WYSOKOŚĆ STYPENDIUM Wysokość stypendium socjalnego na dany rok akademicki ustala Rektor w porozumieniu z Samorządem Studenckim. Wniosek i załączniki prosimy drukować dwustronnie. |
Rektora
STYPENDIUM REKTORA
Studenci, którzy ubiegają się o świadczenia mają obowiązek zapoznać się z aktualnym Regulaminem świadczeń dla studentów.
INFORMACJE OGÓLNE
UWAGA!!!
Pamiętaj, że jeśli ubiegasz się o kilka rodzajów świadczeń, na różnych kierunkach studiów(w przypadku studiowania na 2 lub więcej kierunkach w tym również w innych uczelniach) możesz otrzymywać te stypendia tylko na jednym wybranym przez siebie kierunku (tzn. nie możesz pobierać stypendium Rektora na jednym a stypendium socjalne na drugim kierunku).
WYSOKOŚĆ STYPENDIUM
Wysokość stypendium rektora na dany rok akademicki ustala Rektor w porozumieniu z Samorządem Studenckim.
Wniosek o przyznanie stypendium rektora należy złożyć w wersji papierowej wraz z wymaganą dokumentacją.
Ministra
Informacja na temat stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2020/2021 Od dnia 1 października do dnia 25 października 2020 r. rektorzy uczelni mogą składać wnioski o przyznanie stypendium dla studentów wykazujących się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami, lub znaczącymi osiągnięciami sportowymi.
Kwestie przyznawania stypendiów ministra dla studentów regulują przepisy:
Stypendium ministra może otrzymać student wykazujący się:
lub
Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku. Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Stypendium nie przysługuje studentowi:
Za znaczące osiągnięcia naukowe studenta uważa się:
Za znaczące osiągnięcia artystyczne studenta uważa się:
Za znaczące osiągnięcia sportowe studenta uważa się zajęcie w:
Osiągnięcia są dokumentowane w postaci pisemnej, w formie:
Wnioskodawcą jest wyłącznie rektor uczelni. Tryb przedstawiania przez studentów swoich kandydatur określa uczelnia (tryb ten nie jest określony w rozporządzeniu). O przedstawieniu Ministrowi wniosku o przyznanie danemu studentowi stypendium decyduje rektor uczelni. Rektor może nie przesłać wniosku, który nie spełnia warunków formalnych (patrz pkt 2.1 oraz 4.2.1. niniejszej informacji) lub nie zawiera żadnego ze znaczących osiągnięć wymienionych w rozporządzeniu.
We wniosku należy wskazać wyłącznie osiągnięcia uzyskane w okresie studiów od dnia:
– do dnia 30 września 2020 r. We wniosku nie należy wykazywać osiągnięć uzyskanych w okresie urlopów od zajęć lub innych przerw udzielonych zgodnie z regulaminem studiów.
Wnioski należy składać za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system OSF). Możliwość składania wniosków zostanie udostępniona w dniu 1 października 2020 r. Wniosek może złożyć wyłącznie rektor uczelni albo osoba przez niego upoważniona – wyłącznie przez system OSF. Pełnomocnictwo rektora powinno wskazywać, że dana osoba jest upoważniona do składania wniosków o przyznanie studentom stypendium ministra za znaczące osiągnięcia. Uwaga! Nie będą rozpatrywane:
Wniosek o przyznanie stypendium składa się w terminie od dnia 1 października do dnia 25 października 2020 r. Po tej dacie system OSF automatycznie zakończy nabór wniosków. Powyższy termin jest terminem prawa materialnego, a zatem złożenie wniosku po jego upływie nie wywołuje skutków prawnych. Wnioski przesłane z uchybieniem terminu nie podlegają rozpatrzeniu. Ww. termin nie podlega również przywróceniu w trybie art. 58 Kpa.
Wnioski o przyznanie stypendiów spełniające wymagania formalne podlegają ocenie merytorycznej, za pomocą metody punktowej. Na podstawie wyników oceny sporządza się listy rankingowe wniosków o przyznanie stypendiów według liczby przyznanych punktów.
Stypendium dla studenta na rok akademicki (2020/2021) może zostać przyznane studentowi, który:
Ww. wymogów nie stosuje się do studenta, który w roku złożenia wniosku o przyznanie stypendium (2020) został przyjęty na studia drugiego stopnia. Ww. wyjątek dotyczy jednak wyłącznie studentów studiów drugiego stopnia. Osoba przyjęta na I rok jednolitych studiów magisterskich nie może ubiegać się o stypendium na I roku tych studiów.
Wnioski są oceniane przez ekspertów Zespołu doradczego do oceny wniosków o przyznanie nagród ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. Członkowie Zespołu zostali wyłonieni wśród kandydatów zgłaszanych przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisję Ewaluacji Nauki, Radę Młodych Naukowców, Komitet Polityki Naukowej oraz Akademię Młodych Uczonych. Przy ocenie merytorycznej wniosków o przyznanie stypendiów dla studentów uwzględnia się następujące kryteria:
Wnioski o stypendium na rok akademicki 2020/2021 są rozpatrywane w terminie do dnia 31 marca 2021 r. Podstawą przyznania stypendium jest lista rankingowa wniosków uszeregowana według liczby przyznanych punktów. Minister może przyznać maksymalnie 840 stypendiów. Stypendium zostanie przyznane osobom najwyżej ulokowanym na ww. liście rankingowej. Po rozpatrzeniu wniosków przez Ministra, do wnioskodawców oraz studentów zostaną przesłane decyzje administracyjne w sprawie przyznania albo odmowy przyznania stypendium.
Stypendium jest przyznawane na rok akademicki. Maksymalna wysokość stypendium wynosi 17.000 zł. Wysokość stypendium zostanie ustalona w decyzji w sprawie przyznania stypendium. Stypendium wypłaca studentowi uczelnia ze środków finansowych przekazanych na ten cel przez Ministra. Stypendium wypłaca się jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia zaksięgowania środków na rachunku bankowym uczelni – na wskazany przez studenta rachunek bankowy albo rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo w gotówce. Termin składania wniosków o stypendium ministra za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2020/2021 do dnia 9.10.2020 roku. |
Źródło informacji: kliknij w odnośnik aby przejść na stronę źródła informacji
Stypendia ministra dla studentow za znaczące osiagniecia: kliknij w odnośnik aby przejść na stronę
Zapomoga
ZAPOMOGA
Studenci, którzy ubiegają się o świadczenia mają obowiązek zapoznać się z aktualnym Regulaminem świadczeń dla studentów.
ZAPOMOGA COVID – 19
W okresie zagrożenia epidemicznego zapomogę przyznaje Rektor Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu.
Zarządzenie w sprawie przydzielania zapomogi COVID-19
Wniosek o przyznanie zapomogi należy sporządzić wg wzoru podanego poniżej, w okresie zagrożenia epidemicznego.
Uwaga!!!
Zgodnie z ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, w okresie zagrożenia epidemicznego zapomogę przyznaje Rektor a nie Komisja Stypendialna, zatem wnioski proszę składać tylko wg podanego wzoru, dotyczy to również zapomóg z powodu innego niż związanego z sytuacją zagrożenia epidemicznego.
INFORMACJE OGÓLNE – KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O ZAPOMOGĘ
WYSOKOŚĆ STYPENDIUM
Wysokość zapomogi jest ustalana indywidualnie w każdym przypadku.
Wniosek i załącznik prosimy drukować dwustronnie.
Państwowa Uczelnia Zawodowa
im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu
ul. Henryka Sienkiewicza 50, 39-400 Tarnobrzeg
tel. 15 822 90 15
lub 15 822 90 23
fax. 15 823 57 88
Ze względu na wejście w życie w dniu 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej zwane jako „RODO"), kierując się potrzebą jak najlepszej ochrony Państwa praw wynikających z nowych przepisów, informujemy, iż wprowadziliśmy nową Politykę prywatności, regulującą zasady przetwarzania danych osobowych po dniu 25 maja 2018 roku.
Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim podniesienie standardów obsługi oraz bezpieczeństwa przetwarzania Państwa danych osobowych. W nowej wersji Polityki prywatności uszczegółowiliśmy w związku z tym zasady przetwarzania powierzanych nam danych osobowych, dostosowując w ten sposób dotychczasowe rozwiązania do wymogów RODO.
Pełna treść nowej Polityki prywatności dostępna jest tutaj
Nowe dokumenty i procedury obowiązywać będą od dnia 25 maja 2018 roku.
Niezależnie od powyższego, celem realizacji obowiązku informacyjnego wynikającego z art. 13 RODO, przekazujemy Państwu informację nt. podstaw przetwarzania Państwa danych osobowych, tego kto jest administratorem Państwa danych, w jakich celach są one przetwarzane.
Treść klauzuli informacyjnej jest dostępna tutaj
W razie pytań zachęcamy do kontaktu.